شهرک های صنعتی شهریار وملارد در حال انجام عملیات های اجرایی

از رونق بخشی به تولیدات داخل تا بومی سازی هرچه بیشتر محصولات ؛

شهرک های صنعتی ، طرحی که جوانان را شاغل می کند

 

یکی از مشکلاتی که صنایع استان تهران با آن درگیر هستند، پراکندگی آنهاست و عدم تمرکز این صنایع باعث ایجاد مشکلاتی برای آنها و همچنین مردم شده است اما صنایع استان تهران میتوانند با استقرار در شهرکهای صنعتی بخش اعظمی از مشکلات خود و مردم را بکاهند.

شهرکهای صنعتی به گونه ای طراحی شده اند تا علاوه بر اینکه ضوابط و مقررات زیست محیطی که یکی از شاخصه های مهم سلامت انسانها است در آنها رعایت شود، قابلیت سرمایه گذاری در اغلب رشته های صنعتی نیز در این شهرکها به وجود آید.

در این شهرکها بر اساس قانون باید تأسیسات زیربنایی لازم برای تولید و همچنین خدمات فنی مهندسی و مشاورهای به تولیدکنندگان ارائه شود.

در جانمایی شهرکهای صنعتی مناطقی انتخاب میشوند که به دلیل دورافتاده و همچنین بایر بودن نمیتوان از این اراضی در حوزه کشاورزی، مسکن و  استفاده کرد، بنابراین با ساخت شهرکهای صنعتی در این اراضی از این زمینهای غیرقابل استفاده، بهترین بهره برداری ممکن صورت میگیرد.

شهرستان شهریار با حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارای ظرفیتهای مناسبی در زمینه های مختلف و توانمندیهای اقتصادی و صنعتی بالایی است اما این شهرستان نیز مانند اکثر مناطق کشور با معضل بیکاری دسته و پنجه نرم میکند.

به گفته مسئولان یکی مهمترین دلایل راه اندازی شهرک صنعتی شهریار علاوه بر توسعه صنعت و تولید، رفع این مشکل است، چراکه با راه اندازی کامل آن، جمعیتی بالغ بر ۸۰ هزار نفر از جوانان این شهرستان که در دیگر نقاط استان تهران به دنبال کار میگردند شاغل خواهند شد، به همین دلیل با راه اندازی شهرک صنعتی شهریار علاوه بر پیشرفت صنعت و اقتصاد بالای این شهرستان، استان تهران نیز از این امر سودمند خواهد شد.

با توجه به ضرورت ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری در حوزه تولید در شهرستان شهریار، راه اندازی این شهرک صنعتی با ساماندهی صنایع موجود، زمینه حضور سرمایه گذاران اقتصادی در این شهرستان را فراهم و تسهیل میکند.

شهرک صنعتی شهریار در فاز نهایی در ۳ هکتار فضا در سال ۱۳۹۶ به بهره برداری خواهد رسید البته فاز نخست این شهرک ۸۰۰ هکتار است که تاکنون زیرساختهای ضروری آن مانند آب و برق به صورت کامل تأمین شده که این امر بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال هزینه در بر داشته است.

محمدضا نعمت زاده ، وزیر صنعت،معدن و تجارت دولت یازدهم با اشاره به مزایای ایجاد چنین شهرک های صنعتی در کشور اظهار داشت : یکی از مزایای مطلوب استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی در شهرکهای صنعتی مستثنی بودن از قانون شهرداریها و صدور رایگان مجوزهای احداث ساختمان و پایان کار در کوتاهترین زمان ممکن بوده و همچنین دیگر نیازی به کسب مجوز جداگانه از ادارهها و سازمانهای متعدد از جمله منابع طبیعی، کشاورزی، آب، برق، گاز، امور اراضی، میراث فرهنگی، خاک شناسی، ثبت اسناد، راه و ترابری و  نیست.

وی ادامه داد : با قرارگیری واحدهای صنعتی همگن، این واحدها میتوانند از تجربه و تولیدات (با هزینه کمتر به دلیل عدم وجود واسطه و هزینه حمل و نیروی ماهر و متخصص) یکدیگر استفاده کنند و با این کار به کسب و کار خود رونق بیشتری دهند.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به لزوم بومی ازی محصولات در کشورمان به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت : با راه اندازی شهرک های صنعتی در مکان های مناسب و با استعداد همچون شهرک های صنعتی شهرستان های شهریار،قدس و ملارد علاوه بر رونق بخشی هرچه بیشتر به تلیدات داخل ، میتوانیم محصولات را بومی سازی کنیم و کشور را از وابستگی بیش از اندازه به خارج نجات دهیم.

وزیر صنعت،معدن و تجارت دولت تدیر و امید در خاتمه با اشاره به آخرین وضعیت شهرک های صنعتی شهریار،قدس و ملارد بیان کرد : خرداد ماه بود که با حضور دکتر روحانی و جناب این شهرک صنعتی را افتتاح کردیم  امروز عملیات های اجرایی آن با سرعت بسیار مناسبی در حال انجام است و در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

 

مطابقت شهرک های صنعتی قدس و ملارد با محیط زیست

 

نماینده مردم شهرستانهای شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با توجه به نقش بالای شهرکهای صنعتی در ایجاد اشتغال و همچنین کاهش آلودگی و ترافیک موجود به دلیل پراکندگی صنایع موجود، ایجاد شهرک صنعتی در دو شهرستان شهریار و ملارد را در دستور کار خود قرار دادیم که کلنگ شهرک صنعتی شهریار در سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به شهرستانهای شهریار، قدس و ملارد توسط نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت زده شد.

حسین گروسی بیان کرد: به جرأت میتوان گفت که ساخت این شهرک صنعتی امر بسیار مهمی برای شهرستانهای غرب استان تهران است که در نهایت تأثیر بسیار مطلوبی در حوزه اقتصاد و اشتغال این شهرستانها خواهد گذاشت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این امر با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفته است، چراکه این کار به دلیل اینکه مانع تخریب باغها و اراضی کشاورزی این شهرستان برای ایجاد سوله و راه اندازی یک واحد تولیدی میشود، کاملاً با شرایط زیست محیطی مطابقت دارد.

نماینده مردم شهرستانهای شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی گفت: در این شهرک صنایع غیرآلاینده مستقر خواهند شد و همچنین به دلیل اینکه شهریار به نوعی ریه تهران است، با ایجاد فضای سبز پیشبینی شده، بادهای منجیل که از غرب به سمت شرق می وزند، قطعاً سالم و پاکیزه بوده و هوای تهران را تلطیف خواهند کرد.

وی اظهار کرد: این شهرک صنعتی با ایجاد فرصتهای شغلی به امر اشتغالزایی و رفع بیکاری این منطقه کمک شایانی خواهد کرد و باعث به کارگیری جوانان این منطقه خواهد شد.

گروسی در پایان متذکر شد: دو شهرک صنعتی ملارد و صفادشت نیز در مجاورت شهرک صنعتی شهریار ایجاد خواهند شد که جانمایی آن صورت گرفته است و با احداث این شهرکها و راهاندازی در فاز نهایی نیز بخش اعظمی از مشکل بیکاری در غرب استان تهران رفع خواهد شد.

به اشتراک گذاری مطلب
  • gplus
  • pinterest

دیدگاهتان را بنویسید.